Węgiel rysunkowy. Pod tym słowem kryje się dużo dostępnych produktów, ale węgiel węglowy nie równy.
Moim ulubionym przyborem do rysowania na zawsze był i jest węgiel. Daje niesamowite efekty, a najważniejsze- nie błyszczy jak ołówek. Idealnie nadaje się do szybkich szkiców jak i precyzyjnych rysunków. Jego zalety odkryli już pierwsi ludzie. Postaram się przybliżyć wam różne rodzaje węgla i jego zastosowania.Węgiel naturalny
Daje najwięcej efektów, lecz czasem niewygodny w użyciu, zwłaszcza przy małych elementach. Idealny do prac z rozmachem, wspanale akcentuje ruch. Sprzedawany jest w laskach po kilka sztuk w opakowaniu.
Osobiście wolę zrobić sobie taki węgiel. Zbieram świeże gałązki drzew liściastych obranych z kory, zawijam grubo w folię aluminiową i zagrzebuję w żar w kominka, grila lub ogniska, (UWAGA: gałązek nie wolno wkładać w ogień, ponieważ zamiast zwęglić, spaliłyby się!). Po wygaśnięciu wyjmuję i odwijam z folii. Miękkość węgla zależy od rodzaju drzewa. Najmieksze: brzoza, białe drzewo, wierzba; Twarde: klon, mirabelka, dąb.
Węgiel w sztabkach i kredkach
Jeżeli nie lubimy pobrudzić się rysując węglem, można owinąć go taśmą papierową
Węgiel robiony z pyłu węglowego daje mniej czerni
Węgiel temperujemy, a raczej ścieramy papierem ściernym, ponieważ bardzo łatwo się kruszy. Zaś ten w kredkach- specjalą temperówką do pasteli.
Moja temperówka do pasteli
Pył węglowy
Na rynku dostępny jest także pył weglowy. Nadaje się do pokrywania dużych powierzchni wymagających jednolitej barwy. Bardzo trudno dostępny w sklepach, dlatego przy temperowaniu węgla, pozostałe drobinki odkładam do małego pojemniczka.
Pył węglowy najłatwiej jest rozprowadzać pędzelkiem
Porównanie rozcierania pyłu węglowego (wyżej) i węgla w kredkach (niżej)
Moje prace rysowane węglem
Szkice rysowane na szybko na treningu ujeżdżeniowym
"Mały wilczek"
"Magiczne zawieszenie"
"Pan Rysiu" połączenie węgla z kredkami akwarelowymi
"Klacz Frytka"
Masz bardzo ładne prace, niesamowita galeria. Powiem szczerze, nie wiedziałam, że jest coś takiego jak pył węglowy. Osobiście mało pracowałam z tą techniką. Naprawdę, przydatny post :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam.